Jak doma přejít na LED světla a proč

Author: Ivan Tichý | Last change: 2015-12-16 20:09:16

Tak je to tady, po dlouhé době zase další příspěvek.

V první řadě proč? Protože LED světla jsou nyní již levnější, svítí dost, návratnost mají okolo 0,5 – 1 roku, mají vyšší živostnost (není nutná častá výměna), jsou ECO, je to cool.

Jak přejít na LED světla? Jednoduše, zajdete do obchodu, koupíte LED náhražky žárovek anebo rovnou hotové světlo (často nemá měnitelné zdroje světla – žárovky, ale to neva). Proč? No protože se to vyplatí. LED má ještě menší spotřebu, než zářivka, oproti žárovce/halogence ušetříte cca 80–90%. Místo zářivek bych LED nedával, to mi přijde zbytečné. Jako nové světlo bych už koupil jedině LED.

Výhody: Spotřeba, ale i cena (nejsou drahé), je to ECO.

Nevýhody: stále nižší svítivost. Tzn., pokud chcete osvítit stejný prostor stejně, je třeba (někdy!) více LED. Je tedy vhodné s tím počítat už při plánování bydlení. Životnost, mají vyšší (řádově 5–10let). Některé LED nejdou stmívat a ty, co jdou, když se ztmaví, tak to vypadá dost na p*ču.

Je možné sehnat LED jako závit E27 (klasická žárovka), E14 (malá žárovka), G9 (maličká halogenka) a GU10 (máš to v koupelně, když tak Google).

Já měl byt vybavený z 80% G9 a z 20% GU10. To se projevilo jako problém.

Zatímco GU10 (koupelnová halogenka) se v LED provedení prodává s brutálními výkony, že svítí i více, jak 50W halogen v ceně okolo 150–200Kč (Bauhaus) a dá se i stmívat (za 200Kč kus), tak v porovnání – cena halogenky v tomto rozměru je od 90Kč –200Kč za kus, odejdou tak po roce, dvou, jak kdy. Některé drží i 6 let. LED verze vydrží déle, neohřívá se (šáhli jste si někdy nechtíc na halogenku?). Tedy tady není co řešit, buďto rovnou vyměnit všechny anebo postupně, jak halogenky odcházejí.

Tak G9 (taková malá potvora, bývá v designových lustrech), tak ta, jak je malá, tak v LED provedení nemá extra výkony. Takže prostě nenahradí 50W halogen (nyní rok 2015). Svítivost má pouze poloviční. Vyřešeno doplněním o lampu s úsporkou s 27W a světla je dost. Na zvážení je i výměna celého lustru (zda žárovky do starého za 1500 anebo nový lustr za 2500, který svítí víc…). No já skončil u výměny za 3,5W LED v G9, svítivost 260lm (o tom bude řeč později). No a spokojenost. Jen, mám doma stmívače a byl jsem zvyklý si halogenky dle potřeby ztlumit, což je príma – změní se barva světla do žluto-oranžova (halogenka pouze žhne, vypadá to jak svíčka), zatímco LED nechá barvu světla stejnou, jen se snaží svítit méně, což je doprovázeno někdy poblikáváním a barva světla je stále stejná (studená). Je vidět, jak v LED žárovce při stmívání při nižším jasu přestanou svítit některé samostatné LEDky (to jsou ty svítící body uvnitř), úmysl jak dopomoct stmívání, ale stejně..

Důležitá vlastnost LED je úhel, pod kterým svítí. Je to prosté. Obyčejná žárovka svítí do všech stran. LED ne, ta klidně svítí v úzkém paprsku před sebe, pod sebe apod. Je tedy dobré se při koupi podívat, jaký mají úhel. V případě GU10 ve stropě úzký (malý) úhel vůbec nevadí, naopak, svítí dolů a ne zbytečně na zdi nad vaší hlavou. Tedy více světla tam, kde ho chcete. Naopak, např. nad zrcadle je lepší úhel vyšší, protože pak to nedělá stíny v obličeji (ocení ženy při líčení). Přesně v tomto je problém G9, protože ty svítí do stran a ne dolů. Viz fotky.

Další vlastnost je svítivost. Výrobci ji udávají v lumenech. Zkratka lm. Co to je? Je to množství světla, které LED vyrobí. Tzn. příkon ve wattech není vůbec podstatný. Pozor na jednu fintu. LED se stejným světelným výkonem v lumenech bude svítit jinak, když bude mít velký úhel svitu anebo malý. Proč? No když vyrobí stejně světla a buďto s ním osvítí velkou plochu anebo ho koncentruje na malou plochu, bude v tom rozdíl. Např. několik wattů do malého místa prořízne i kov, 50 wattů ve formě laseru (úhel blízký nule) už propálí šamotovou cihlu.

Další jednotky jsou kandela, lux. Nebudu to vysvětlovat, je to na netu. Kandela – intenzita světla (nezávisle na úhlu), lux – jak moc to osvítí danou plochu.

http://blog.1000bulbs.com/…-and-lumens/

Další věc je teplota (barva) světla. WTF? Barva udává, jakou má světlo barvu. Tuším, že je to porovnání s teplotou kovu, který, když by byt takto ohřátý, tak by takto svítil. Udává se v Kelvinech.

Zjednodušeně:

2700°K – příjemná žlutobílá – jako klasická žárovka

4000°K – studená bílá – a la zářivka (zvláštní, že studená barva má vyšší teplotu)

6000°K a víc – hnusná bílá, jak v nemocnici na sále

Bacha na koupi LED s ošklivým světlem.

Ideálně je koupit pár kusů a vyzkoušet.

Stmívání:

Zda je možné LED stmívat poznáte podle ikonky otočného čudlíku na obalu.

Návratnost:

Když svítím 8 hodin denně, jedna halogen žárovka 50W spotřebuje 0,4kWh za den, 25 dní v měsíci. To je 10kWh. Průměrná cena kWh je 3,85Kč (rok 2015), to je 38Kč za měsíc na jednu žárovku. Při její ceně 200Kč se zaplatí za 5 měsíců. Když svítím polovinu času, zaplatí se za 10 měsíců.

Nepočítal jsem úsporu za výměny (delší životnost LED) a vyprodukované teplo, které v zimě slouží i k vytápění (ač neprakticky u stropu).

Pozn.:

Občas mi přijde, že LED poblikávají, když svítí. Zatím nemám ani změřeno, ani vyzkoumáno. Dělali mi to občas i halogenky, podezírám stmívač.

http://ivih.rajce.idnes.cz/…6-LED_svetla

Původní hi-res fotky, kde jsou vidět parametry: http://ulozto.cz/…d-svetla-zip

Comments

Ivan on 2016-02-11 14:54:38 wrote:

Tak si to sám okomentuju. Blikají. A blikají tak hrozně, že to budu muset nějak řešit.

Insert new comment