České banky

Author: Ivan Tichý | Last change: 2014-08-18 20:03:02

Židáci!

Jen taková krátká příhoda. U Raiffeisen banky mám účty v eurech a librách. Chtěl jsem si díky vývodnému kurzu převést tyto měny na české koruny. Samozřejmě u banky dostanete mizerný kurz, horší, než v nějaké směnárně na nádraží. Používám exchange.cz, pošlu jim peníze a oni mi pošlou jinou měnu, kterou si zvolím a za dohodnutý kurz.

První šok nastal, když jsem zjisti, že ze svého českého účtu nemůžu poslat devizy (peníze v jiné měně) na účet české banky a té stejné cizí měně. Je třeba na to použít zahraniční platební styk (tzn. ty věci se IBAN, SWIFT, apod.), což je samozřejmě drahé. Po konzultaci s operátorkou banky, která mi řekla, že takto to musí být ze zákona (nejsem znalý, nevím, pokud ano, nechápu proč). Navíc, když to porovnám se Švédskem, zahraniční platební styk vás v ČR u vyšší částky přijde klidně na 1500Kč za poplatek (i za příchozí platbu!), což je zlodějina, ve Švédsku je to za pakatel, mnohdy zdarma (protože to banku přece nic nestojí, ve většině případů).

Takže, máme české účty v cizí měně, nemůžeme poslat za málo peněz po ČR a u své banky lokálně směníme za sviňský kurz. No ok, tak to pomocí zahraničního platebního styku pošlu v tuzemsku na exchange.cz, protože se mi to i tak vyplatí. Jenže ejhle. Eura trvají divně dlouho, pomocí SEPA platby. A libry? Pičovole bych se posral. Převedli to na eura jejich sviňským kurzem, dorazilo to do Komerční banky na librový účet, kde to podruhé sviňským kurzem převedli z eur na libry! A teď? Ano, storno transakce za 1500Kč rizikem opětovného dvojího převodu přes euro.

Řeším to s operátorkou, z ní lezou blekoky, že prý je to na internetovém bankovnictví nepřehledné (nechal jsem vybranou položku při uvádění částky kolik se má poslat z librového účtu nastavenou na eura). Pak následně na moji otázku (protože mi to přišlo na hlavu, při tvrzení, že „je to nepřehledné a je jedno, zda použijete SEPA platbu anebo europlatbu“) jsem zjistil, že ono to ani v librách odeslat nejde! Logicky europlatba a SEPA platba bude vždy v eurech, nezměníte to. Ta operátorka to vlastně ani pořádně nevěděla a mlžila. Jediná možnost je to poslat jako standardní platbu do zahraničí, která je fakt drahá. Pak by to snad (snad!) odešlo v librách a nepřepočítávalo by se to na eura.

Dostal jsem hlášku „no můžete to zkusit reklamovat, budeme to řešit 30 dní“.

Normálně jsem to položil se slovy, že toto mi za to nestojí, děkuji, na shledanou. Pro mě je to zase zkušenost. Zřejmě někdo znalý oboru řekne „no jasně, co jsi čekal“. Pro mě, pro vzdělaného a inteligentního člověka, tento proces, přestože byl konzultován s bankou, dopadl tak, že mě normálně obrali.

Svině. Zruším účet, založím u jinde, kde mě oberou na něčem jiném.

Převody v jiné měně u téže banky bývají v pohodě (ještě aby ne, že!).

Comments

Insert new comment