Sluchátka

Author: Ivan Tichý | Last change: 2014-07-07 19:10:25

Konečně něco užitečného. Chcete pořádná sluchátka? Tak čtěte.

Protože často volám, chtěl jsem dobrá sluchátka. Když už dobrá sluchátka, tak dobrá na vše možné.

Podmínky: 1) Bezdrátová, protože se u hovoru, či poslechu hudby dá chodit, vařit, pracovat, sportovat. 2) S mikrofonem, protože hovory po Skypu :) A nejlépe s mikrofonem před pusinku.. ne s nějakým na sluchátku na oušku. 3) A kvalitou takovou, že mi poslech hudby nebude rvát uši. Kvalitou.

Věřili byste, že to byl hustokrutopřístný nářez nějaké vybrat?

Jak to začalo. Prostě jsem chtěl bezdrátová sluchátka s mikrofonem, na volání a na hudbu a nečekal jsem super nářez. Hledal jsem něco na netu, četl recenze, ale prostě kombinaci wireless+mic+super kvalita nebyla. Našel jsem toto – nejlepší bezdrátová sluchátka, ale bez mikrofonu Sennheiser RS220.

Super brutální nářez za 10000Kč, bezztrátový přenos dat, apod. Nicméně bez mikrofonu. Hledal jsem další sluchátka od Sennheiseru, našel jsem sice Sennheiser MM400-X, ale ty mě tehdy nějak moc nenadchly, už ani nevím proč.

Zkoušel jsem prohledávat www.czc.cz a www.alza.cz a nějak mě to také nenadchlo. Přišel jsem totiž na to, že pokud bezdrátová sluchátka, tak s Bluetooth, aby se daly spojit s telefonem a nebyly jen k PC (povětšinou mají USB dongle (věcička, co se strká do USB na PC) a používají nějaký specifický protokol). Použitelné mi přišly drahé, divné a stejně stále na prd.

Nějak jsem to pak z pocitu, že nemůžu mít to nejlepší, přestal řešit. Nakonec jsem došel k názoru, že prostě nějaké koupím, šel jsem okolo Datartu a tam jsem koupil jediné, co měli, Logitech H600. Tuším, že stály nějak 1600Kč – 1800Kč. Kvalita zvuku obyč, dosah tak přes jednu místnost, při delším nošení z nich bolí ouška. Rušili se mi brutálně s WiFi a já neměl možnosti ji přeladit na jiný kanál. Skončily zpět se Švédska v ČR, kde je používá žena, WiFi běží na kanálu takovém, že se to neruší (takže je to řešitelné).

Já jsem si pořídil úplně obyčejné sluchátka do USB, s vyklápěcím mikrofonem Logitech H390 a bylo hotovo. Za málo peněz a je mi skvěle rozumět.

Mno, ale jak se doba opakuje, tak si tak vařím v kuchyni a současně chci volat, že. Inu začal jsem se tomu věnovat znovu. Dopadlo to tak, že jsem si zkusil pořídit sluchátka zde ve Švédsku v místním obchodě s elektronikou. Prostě „lepší“ bezdrátová sluchátka s mikrofonem. Mikrofon sice není vyklápěcí, ale jsou to velká sluchátka přes uši, takže by nemusely tlačit na ouška a mohly by dobře hrát. Konkrétně Philips SHB7150. Kvalita poslechu hudby přes Bluetooth A2DP byla naprosto úžasná. A to ani nemají apt-x protokol. Úplně jsem je ani nemohl sundat z uší, jak dobře hrály. Celý den jsem jen poslouchal. Nicméně i negativa – dosah tak přes jednu místnost, kvalita při hovoru, tj. s použitím mikrofonu, brutálně klesne. Za to nemohou sluchátka, za to může Bluetooth. Pro stereo hudbu potřebuje oba přenosové kanály (A2DP), pro použití mikrofonu se přepne do obyčejného režimu. Neříkám, že je to na hovory nepoužitelné, jen to zní méně kvalitně.

Takže co s tím? No sluchátka zřejmě vrátím. Přesto, jak krásně hrají. Hledal jsem dále. Kvalitu při hovoru by snad mělo zlepšit rozšíření Bluetooth o apt-x. Jistý si tím nejsem, ale risknu to. Viz např. nějaké fórum.

Našel jsem:

Plantronics-audio-995 (není BT, dosat 12m, vlastní dongle, dobrá kvalita hudba+, dobrá kvalita hovor+, mic+) Odkaz.
Hodnocení lidí – kvalita hovoru dobrá, malá výdrž a nejde mluvit a nabíjet současně, laciné provedení. Zavrženo.

Philips SHB 7150 (BT, dosah 15m, není dongle, dobrá kvalita hudba+, špatná kvalita hovor-, mic±)
Tyto mám. Na hudbu super. Jedny z nejlépe hodnocených sluchátek v nižší cenové skupině. Odkaz.

Creative-aurvana-platinum (BT, dosah 10m, není dongle, apt-x, vyžadovalo by nový usb BT, dobrá kvalita hudba+, dobrá kvalita hovor+, mic+)
Drahé. Odkaz 1. Odkaz 2.
Na HiFi serverech negativně hodnocené. Vypadají dobře, ale už tak nehrají a neizolují od hluku. Já je zavrhl. Za tu cenu, nic moc hodnocení. Zavrženo.

Pak jsem vygooglil tenhle web, který to myslí vážně.

Takže žeby konečně?

Raději si to zrekapitulujme, co chceme. 1) Wireless, to je jasné. Vylučovací kritérium. Pokud nechcete wireless, je pro vás tento článek nepřínosný. 2) Bluetooth, protože pak se dají propojit s telefonem. Nemá-li Bluetooth možnost kvalitního hovoru, pak je třeba volit sluchátka s donglem do USB a přijít a možnost spojit je s telefonem. V to ale nedoufáme, věříme, že Bluetooth s rozšířením apt-x nám dá kvalitní hovory. 3) Mikrofon, pokud možno takový, že bude rozumět, nejlépe před pusu. Pokud ne před pusu, pak nějaké high tech řešení s několika mikrofony.

Problém se dost zjednodušil variantou apt-x. Bez ní by bylo třeba volit sluchátka, které mají jak Bluetooth, tak i vlastní proprietární dongle. Ty jsou (našel jsem něco na www.czc.cz), ale drahé a všelijaké (herní, spíše). Jediná nevýhoda je, že Bluetooth má menší dosah. Pokud chcete větší dosah, pak dongle. To já ale neuvažuji, toto omezení beru. Holt nemůžu běhat po celém bytě (anebo Skypovat z telefonu z kapsy).

Ještě je tu alternativa spojení kvalitních drátových sluchadel spojených s telefonem. Takové polomobilní varianta. Jak na hovory, tak na hudbu. Telefony mají jako konektor upravený jack, který má čtyři proužky (pro mikrofon), stačí mít sluchátka, co ho mají, resp. kabel s redukcí. Já touto variantou nejdu, protože bych přišel o kameru během hovoru z PC a také mě otravuje motající se kabel a telefon v kapse. A také se Skype z telefonu častěji .. zlobí. Nicméně je to low cost varianta se super kvalitou zvuku. Btw. ty Philips SHB 7150, co mám, mají vstup na jack. Ale jen obyč, bez mikrofonu.

Máme kandidáty: The best wireless do £250 Philips M1BT The best wireless do £300 Logitech UE 9000.

Pak tu máme ještě hodnocení, jak umí sluchátka aktivně potlačit hluk (ano, elektronicky vyrábí protihluk). To mě až tak nezajímá, ale vás by mohlo. Vítěz v potlačování je: Bose QuietComfort 15

Celé hodnocení potlačovacích sluchadel. Zde hodnocení chlapce pilota, co léta už dvacet let. V textu je i, co si o tom myslí jeho žena. Dohromady hodnotí více sluchátek.

A pak seznam nej sluchátek dle kategorií – tam si může každý najít to, co je pro něj podstatné (špunty, drátové, …).

Ještě tu dám, abych nezatracoval, velmi dobré sluchátka Sennheiser MX400-X, které v testu vyšly velmi pěkně, ale pro mě už jsou pod úrovní „dobré“, takže když už ty, tak klidně blbé Logitech H600. (To jsou ty první, co mají dongle a tlačí na ouška. Takzvané ouškotlačky.)

Takže co?

Znovu. Wireless a hovory. To řeší apt-x. Obětujeme mikrofon na tyčce před pusu a kombinaci Bluetooth a dongle s vyšším dosahem. Holt kompromis. Jak rozhodnout? Ještě je důležité, aby bylo okolo uší. Po hodině hovoru to prostě bolí. Ještě poznánka – apt-x podporují telefony Samsung Galaxy S4 or HTC One a novější k notebooku, pokud je starší, to chce nový Bluetooth do USB (za pakatel).

Takže si to jdeme projít, viz tabulka. Btw. Uzavřený systém znamená, že boky jsou uzavřené a zvuk není slyše ven. Tj. neslyší jej okolí. A vy také neslyšíte okolí více. Otevřený systém zvuky do okolí a k vám propouští. ANR = Active noice cancelling/re­duction (protihluk).

Další z dříve zmíněných jsem do výběru ani nepřidal. Zvažoval jsem Bose QuietComfort 15, ale dle reakcí lidí nejsou prý tak super, jak stojí a jak se říká. Podíval jsem se na recenze (your opinion) na Whathifi.com a přečetl si rencenze na Amazon.co.uk. No a ejhle. Objevili se další kandidáti:

  • AKG K845 (hrají prý lépe než Philips M1BT).
  • Sennheiser MM550-x (případně MM450-X) (jsou prý lepší na hovory).

Očekávané vlastnosti

Sluchátka BT Dongle Ouškotlačky apt-x Mic/hovor kvalita ANR (Akt. potlačení hluku) Předběžná známka dle hodnocení na netu Poznámka Uzavřený systém
Philips SHB7150 A N N N špatný N 2 Mám je. I dle netu hodnocené dobře, za ty prachy.. vyrazily mi dech kvalitou hudby. Nemají apt-x a hovor přes ně je.. jak z kanálu. A
Philips M1BT A N něco mezi A asi good N 2 Negativnější hodnocení a pozitivní reakce. Moje očekávání je – lidé hodnotí pozitivě, ale budou to trochu ouškotlačky. A
Logitech UE 9000 A N N A asi good A 2 Těžké, zři zkušenost pilota. A
AKG K845 A N N A asi good A 1 Prý lepší než Philips, ale mělčí basy. A
Sennheiser MM550-X A N N A asi good A 3 Prý lepší na hovory, zde zkušenost jednoho chlapce, ale podle mě mu nefungovalo apt-x, protože iPhone. A

Inu tedy, hledal jsem prodejnu, kde bych si všechny poslechl, ale marně. Tak jsem udělal rázný krok a objednal z Amazon.de zboží za 1350€. S tím, že holt, ty které nebudou hrát dobře, vrátím. Objednal jsem si i 5.1 systém (aby pošťák nešel na lehko). A taky proto, že ten, co jsem si koupil, hraje příšerně :)

Přístě bude hodnocení. Tj, porovnání recenze versus realita.

Hodnocení zřejmě bude: poslech hudby, hovor, ANR, provedení+výdrž+do­sah+tendence zlobit, pohodlí. Oznámkuju to, napíšu proč a snad to někomu někdy pomůže.

Comments

on 2014-07-07 19:24:38 wrote:

Napsala bych něco typu „blázínek“ ,ale na druhou stranu ti přeji ať vybereš ty nejlepší a už teď se těším na recenze všech :)

Reefa on 2014-07-08 00:11:28 wrote:

Jeste existuje takovy levny kompromis a to, ze se da pocitac sparovat s mobilem, takze pocitac je namisto handsfree a pak se da pouzit sluchatka s donglem a zaroven bluetooth z pocitace do mobilu. Pak uz jen staci, kdyz si mobil rozumi s pocitacem pres apt-x.

Insert new comment