Nová doba

Author: Ivan Tichý | Last change: 2014-07-05 18:52:37

Spousta změn. http://jira.ivantichy.cz, IPv6, virtuální privátní servery, projekty, lednička, faktury!

Fotky: http://ivih.rajce.net/…-07-05_Vyber

P.S. fakt ten blog musím přepsat, už ani to formátování nefunguje.

Tak jo, dlouho tu nebyl příspěvek, tak sem něco dáme. Proč nebyl příspěvek? Bylo toho hodně. Nějak jsem chytil mízu, co jsem se přestěhoval. Tak postupně.

1) Dokopal jsem se k tomu, že jsem si spustil vlastní instanci JIRA. Poprvé jsem to zkusil na virtuálním jednojádrovém serveru s 512MB paměti od www.digitalocean.cz, nicméně, 512MB paměti, děj se co děj, nestačí. JIRA u toho pláče a já také plakal. No co, tak jsem obětoval 5USD za server. Je to neuvěřitelné, že? Dnes si za 5USD během jedné minuty koupíte kus serveru, s operačním systémem, je to jen vaše, připojené na Internet rychlostí 1Gbit/s. Cena je za měsíc. Druhý pokus byl se servery WEDOS. Za nějakých 110Kč/měsíc jednojádrový (virtuálně, počítá se i Hyperthreading) server. S daní je to o něco víc a pokud chcete i IPv4 adresu, tak plus 50Kč. Hadi. K čemu by mi byl server bez IPv4, se na něj ani nedostanu. Podvod a marketingový tah. Reálná cena je tedy server + IPv4. Výhodou jest, že má 2GB paměti, a tuším 10GB anebo 15GB SSD disk. Na tomto, jednom jádru běží JIRA v případě, že ji nepoužívá hodně lidí, docela fajn. Chcete přístup? Pošlete mi mail. Dal jsem si tam vše, včetně seznamu na nákup a životních cílů (včetně termínů :)).

Zvláštní poznatek, pokud máte server, který je současně na IPv4 a IPv6, tak si uvědomte jednu věc. Každý si nastaví pravidla na IPv4 v iptables, aby mu z toho nikdo neudělal rozesílač spamu a web s dětským pornem. No, ale to, že si to má nastavit i na IPv6, už nedocvakne. A pozor, pokud by někoho napadlo zablokovat IPv6 stylem ip6tables -I INPUT -j DROP, tak si pěkně nabije hubu. Např. na WEDOSu jsou DNS servery na IPv6. No jasně, no tak přidáme, že ESTABLISHED a RELATED povolíme. No jo, ale ono to nějak po pár minutách přestane fungovat. Tyjo, jak to, nojo, nevím, jsem lama. Totiž na IPv6 musí zůstat povoleno ICMP, protože slouží k řízení sítě. Bez něj to prostě přestane fungovat.

Takže takto – pravidla pro zablokování IPv6:

-A INPUT -m conntrack --ctstate RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT
-A INPUT -p ipv6-icmp -j ACCEPT
-A INPUT -j DROP
-A FORWARD -j DROP

Ještě poznámka – JIRA má vlastní market na pluginy. je to úplně úžasné, člověk na to kouká, na obrazovce se mu míhají obrázky toho „jak to může vypadat“ a říká si „to je přesně to, co moc nutně potřebuju“. Je dobré mít software ve kterém se prodává další software. 1) je to cool 2) to zvyšuje hodnotu vašeho SW 3) na tom můžete mít procenta :)

2) Lednička, sousedi, garáž. No jak kdybych asi v minulém životě udělal něco moc špatného. U sousedů hluk, kouří na balkóně, garáž začnou opravovat a zamezí vstupu, přestane fungoval lednička a ty steaky, co jsem si chtěl udělat k večeři, jsem vyhodil.

No prostě strašný. Lednička, nechladí, funguje jen mrazák. Po dvou dnech a diskuzích s majitelem bytu „co s tím“ jsem na to přišel. Namražený a nacpaný mrazák (protože si ho majitel nevyklidil, ale to je zase jiná písnička) způsobil, že mechanizmus (větrák, nějaké hejblátko, whatever) nepouštělo studený vzduch nahoru do ledničky. Chladí totiž jen mrazák.. a nahoru se pouští ochlazený vzduch (a tím se mražák odmražuje – víte, že se led odpařuje? :))

Sousedi. Mám na to nějak smůlu. Cigárka na balóně, smrádeček, hlasitá hudba. Zase ? Majitel bytu řekl, že to v pořádku a standardní není, a že si zavolá. Od té doby jsem sousedy neviděl. Asi si hrají s lukem a šípem.

Garáž. Prostě máte někde placené staní a jednoho dne je tam cedulka, že sorry, ale opravujem, zavřeno. WTF? Vyřešeno, parkuju jinde, ale toto je prostě zase typická Švédovina.

3) Faktura. Nová personálka mi má poslat peníze na Švédský účet. Ví o tom měsíc dopředu. Stejně to pošlou jinam. Zavolají mi z Exchange cz, zda tam náhodnou nepřišly moje peníze. No taky že ano. Holt, jednou jsme to poslali do ČR přes exchange služby a holt už nidko nepochopí, že tam ty peníze nemají posílat znovu. A že to ani není můj účet :) Reakci stylu „když ty peníze chci ve Švédsku, no tak ať si je tam pošlu“. Prostě další Švédovina: jsem retard a arogantní, k tomu navíc maestro. A vlastenec. Abych nezapomněl dodat – samozřejmě si za to prý můžu sám.

4) Raspberry Pi v práci. Už mě bolí prsty, taky se mi to tu jednou smazalo.. tak to zkrátím. Vzal jsem Raspbery Pi a připojil ji k display, připojil na WiFi, nastavil vzdálenou plochu na Windows. Slouží k zobrazení stavu testů, šetří čas. Bylo s tím nečekaně hodně práce, zvláště pak, že pro wpa_supplicant je potřeba nastavit cestu v /etc/networkin­g/interfaces pomocí wpa_conf a ne pomocí wpa_roam. Proč, to nevím, ale stálo mě to dost úsilí. Funguje to pěkně.

5) Vytvořil jsem framework pro JMeter který zavádí podporu pro websockets.

6) Začal jsem dělat na projektu, kterému věřím. Soukromý projekt.

Comments

Miroslav on 2014-07-06 22:26:57 wrote:

Pěkně, pěkně. Tu JIRU sis koupil za 10 dolarů? Jaké formátování ti nefunguje na blogu?

blog on 2014-07-08 11:28:32 wrote:

Další dobrý článek.

Insert new comment