ISTQB CTFL Certifikace - Certified Tester

Author: Ivan Tichý | Last change: 2014-04-27 23:17:20

No, v prosinci jsem si koupil školení na ISQTB Advanced level – Certified Test manager.

No a pak jsem se na to vyprdl, že. Pak jsem zjistil, že už bych to tak nějak měl udělat, že školení (online) je jen na 3 měsíce přístupné, pak nebude (neuvidím online přednášky). Pak jsem zjistil, že školení upravili.. a o měsíc to prodloužili. Takže pohodička.. až jsem to prošvihl. Jak jinak.

Dobré duše mi pomohli a prodloužili mi to o měsíc. Jenže. Začal jsem se zajímat o to, do čeho jsem se to dal. To já tak občas udělám, že něco udělám a pak tak nějak začnu oťukávat, co jsem to udělal :) Tak zaprvé to bylo jen školení, co jsem si koupil, ne zkouška a certifikace samotná. Pak jsem také zjistil, že je na to třeba mít nejdříve hotový nižší level certifikace – Foundation level. Ano, říkalo mi to dost lidí, ale já si o tom myslel svoje. Ach Ivane.

No takže docela dost práce. Dvě certifikace a tak málo času. Měsíc, pak nebudu mít přístupné materiály.

Proč toto píšu – až jednou tento blog předělám a bude mít kategorie, toto bude jistě veřejná informace (příspěvek) o tom, jak se připravit na Foundation level pro ISTQB.

V první řadě, Foundation level není těžký. V ČR (já jdu na zkoušku v Angličtině ve Švédsku) vás vyzkouší ve společnosti CSQ. Stačí zavolat paní Hofmanové a domluvit se. Zkouška je na hodinu, 40 otázek typu výběr z možností, vícero odpovědí může být správně. Je dobré si opravdu dobře přečíst otázku, proto z ní se dá pochopit, zda je odpověď právě jedna anebo více možností.

Co si přečíst a jak se připravit

  1. V první řadě, budete rozumní kluci a přečtete si ofiko materiály. Je toho dost, asi 55 stran textu ke čtení, začátek a konec jsou blekoty, co nepotřebujete. http://www.istqb.org/…yllabus.html

Raději si zagooglujte, zda už není venku nová verze – oni to mění, tak jednou za rok. Toto si přečtete, mě to trvalo den, protože jsem lempl, pak si to zopakujete a pak si dáte něco z příkladů na výpočet pokrytí kódu. Já koukal: zde. Pak si udělejte zkušební zkoušku: http://www.istqb.org/…d/41/87.html a odpovědi najdete: zde.
Za zmínku stojí, že u odpovědí mají i uvedeno, v jaké kapitole syllabu se o dané problematice dočtete.

No a na závěr, pro lepší pochopení výpočtu pokrytí kódu, či spíš pro pochopení „jak to myslí“, protože interpretace se liší, pak zde: http://www.utcluj.ro/…fication.pdf

Otázka je – jen ENDIF opravdu příkaz?

Comments

pupicek on 2014-04-28 21:13:14 wrote:

Jedno slovo – Zmatkář :)

Ale budu držet palce a věřím že se ti to povede. A vidíš umím psát komentáře…

Ivan on 2014-04-29 21:57:25 wrote:

No, ale až jsem tě k tomu musel donutit, že!

Lucik on 2015-10-06 20:50:53 wrote:

Ahoj, kde dostanu přihlašovací údaje k té zkušební zkoušce? Díky.

Insert new comment