Holčičí fotbal, soud, letiště..

Author: Ivan Tichý | Last change: 2014-04-14 09:19:10

Věci vskutku monstrózní. Jsem ve Švédsku něco přes tři měsíce a ještě se nic strašného nestalo. To jsem si pomyslel cca před týdnem. Inu mé přání se splnilo, začalo větrné období.

Začneme tím pozitivním. Byl jsem na výletě, nějaké ty poznatky, fotky.

  • jedu a tu hle, pravý nefalšovaný holčičí fotbal (laškovné a hopsající modrooké blondýnečky honící se za koulí, tváříc se drsně, ale přitom stále mile).

Le foto:

OpenSSL verze 1.0.1g je venku – opravuje superkatastrofální chybu v TLS/SSL, konkrétně, v podstatě všem nám ukradli hesla ! Internet není bezpečný (ne, dobře, je, jen to někdo trochu nafouk, fakt tam měli chybu, dá se přečíst kus paměti, kde by mohlo být heslo). No prostě blekoty blekoty, kdo má v práci kopr a chce si číst: mám_kopr

Verzi openssl,pokud ji máte na PC nainstalovanou, zjistíte příkazem

openssl version

… ve své příkazové řádce. Za implementace zaprzněné do jiných programů (např. Outlook a jiné omyly lidstva, nemám tucha. Nicméně tam si hrát na bezpečnost nemá smysl.)

Jel jsem se jen tak podívat okolo Lundu, protože chvíli pršelo a chvíli svítilo sluníčko, takže autem, protože pěšky bych byl zmoklý. Náhodou jsem našel letiště Malmö, které ale není v Malmö, ale je v podstatě na druhou stranu, úplně jinde a je fakt škoda, že od tamtud to k nám nelítá (ale lítají odtud např. do Polska). Bych to měl z letiště pomalu na procházku domů (přeháním).

Konečně jsem se dokopal k tomu, že jsem se začal zabývat certifikací na ISTQB Advanced Test Manager. Tak jsem se dokopal, začal a skončil, protože mi vypršel přístup k materiálům. Zdálo se, že je do konce dubna, ale asi tak úplně ne. Je to takové zmatečné. Poslal jsem pár emailů a uvidím, co se stane.

Když jsme u těch emailů, poslal jsem bubu email majitelům a správcům garáží, protože jsem tam přišel a zjistil jsem, že tam někdo tahal kabely, odpojil mi kameru apod.

Pak jsem se také dokopal k tomu, že se ve Švédsku zaregistruju a imigračním :) Zjišťoval jsem o tom dost věcí a.. stejně jim tam zavolám a zeptám se, páč jsem z toho jelen.

Ve Švédsku jsou dvě organizace, jedna je něco jako imigrační, zde a pak je ještě daňový úřad, zde: zde

U druhého odkazu je velice zajímavá jedna věc. Ten styl, jak je to napsáno. Je to web státní organizace, něco jako daňového úřadu, přitom je to napsáno tak nějak.. „jako politici si usmysleli, že budem platit daně, tak jsme tu mi, aby jsme to nějak udělali“. S tím, že jestliže to dobře chápu, tak je to taková vlastně nezávislá veřejná skupina/komunita, která je nezávislá na vládě.

Věcně: pokud jste ve Švédsku, resp. pokud přijetede, tak:

  • 3 měsíce si můžete dělat, co chcete, pracovat, nepracovat, je to putna, máte právo k pobytu a k práci automaticky
  • po 3 měsících vzniká povinnost se registrovat (pro občana EU jednodušší, pro ne-EU složitější). To se dá udělat jako Registrace práva k pobytu. Svoje právo si prostě zaregistrijete. Pokud by to neprošlo, nedá se vůči tomu odvolat a můžete si zažádat o Povolení k pobytu.
  • vyjímky: pokud minimálně jednou týdně vycestujete ven (domů), pokud hledáte práci a nepracujete (tak se nemusíte registrovat, maximálně vás po 6ti měsících vyzvou, ať doložíte, že hledáte práci)

Dalo by se tedy říci, že se z toho dá vykecat, ale lepší je se zaregistorvat. Dostanete číslo (teď nevím, zda osobní anebo daňové.. to zjistím). S číslem existujete a to je lepší (smlouvy, bankovní účty a karty, paušál na telefon, mobilní internet, mobilní bankovnictví – to vše je dost nemožné bez osobního/daňového čísla).

Vsuvka: pokud jste osoba nijak neregistrovaná ve Švédsku, můžete si založit účet, já jej založil u SEB banky a za nějakých 30–40SEK jsem dostal základní kartu Maestro, výběry z bankomatů zdarma. Můžu platit v obchodě, vybrat hotovost, ale nezaplatím na Internetu anebo někde, kde je to bez PINu.

Další věc je, že se zřejmě musím zaregistrovat i k daním – to si ale musím dobře prověřit. Daň tu je nějakých 26%, plus zdravko a socka, dohromady je to strašná raketa.

Zajímavostí, na kterou jsem ještě přišel, je to taková další odrážka k Švédské mentalitě. Mobilní operátor Comviq má vcelku levné tarify na volání (neomezené volání a SMS + 1GB dat za na naše cca 600CZK pro předplacenou kartu). Má ale ještě levnější tarif, kdy je volání do všech mobilních sítí zdarma, za pár šupů a ještě k tomu jsou data. A tady mě zarazilo – tarif je popsaný tak, že operátoři se dohodli a udělali to mezi sebou zadarmo a ještě si mezi sebou sdílí datové 4G sítě, aby to měl zákazník, bez ohledu, čí SIM kartu má, co nejrychlejší. Dovedete si toto představit u nás ? A navíc, ty popisky, jak „Rychlost je až 80Mbit“ a u toho hned napsáno „Ale samozřejmě běžně vám to pojede spíš tak 20–40Mbit“. Už to vidím v ČR. Kteditní karta zdarma, za každou platbu u obchodníka vám 2% vrátíme. Ale pozor, většina z vás si nevšimne, konkrétně 75% že je to jen na tři měsíce a pak vás oškubeme, v průměru je to 10000 CZK na osobu ročně.

No a ta poslední věc. Porušil jsem konkurenční doložku. A hle, začalo to houstnout. Řeším to, najal jsem si právníka. Bojim!

Fotky: zde

Comments

Netorack on 2014-04-29 23:37:34 wrote:

Málo fotek fotbalu.

Insert new comment