První den ve Švédsku

Author: Ivan Tichý | Last change: 2014-01-06 23:44:10

Výlet autem, nákup, zlá paní na přechodu pro chodce, sušenky.

Ráno jsem vstal, v 10, měl jsem hovor od Bena z personálky, která mi tuto práci našla. Zde musím opravdu vyzdvihnout profesionalitu a přístup. Starali se o mě jak o prvorozeného syna v době největší slávy švédských králů. Prostě super – proaktivní, kreativní, profi, rychlí, a… prostě mnohem schopnější, snaživější. O tom si můžou české personálky/pře­prodávači mozků nechat zdát.

Dopoledne jsme hledali byty v Lundu, Jenny (což je paní domácí v bed-and-breakfast, kde teď bydlím za 6500CZK/týden) mi našla něco na Švédských stránkách blocket.se, obepsal jsem to a … nic, že :)

Švédi se zdají být takový více opatrní. Když odpovídáte na inzerát chtějí o vás hodně vědět. Je to jako si hledat práci. Dokonce prý občas chtějí reference. Průměrné ubytování v Lundu je cca 3000–4500SEK na jeden pokoj. To je okolo 9000–14000CZK/pokoj/mě­síc. Hustý, ale čekal jsem, že to bude větší raketa. No.. nicméně zatím mi nikdo neodpověděl.

Pak jsem se napapal, vyk.., a vyrazil na výlet (kdo mě zná, ví, že od nyní to začne být zajímavé). Z vesela jsem si vyrazil a mapu nechal někde pod sedačkou s tím, že to trefim. Trefil. Až jsem žasl. Teda jednou jsem se otočil, protože jsem zajel někam blbě, ale jinak je to snadné. Lund má 80 tisíc obyvatel a prostě je jedno, kam jedete, stačí mít azimut a nějak to dopadne.

Jenny mi opakovaně připomínala, abych koupil mléko. Zásadně bio, a to proto, že jsem si ho půjčil na Corn Flakes (nepůjčovat si – půjčil jsem si a musel jsem koupit celé mléko). Reagoval jsem na to v duchu slovy „učitelka, matka, ..“. A při zavírání dveří od domu jsem slyšel přímo od Jenny něco ve smyslu.. sorry, I am a teacher, mother… to mě trochu zaskočilo, tak jsem se zasmál.

V rámci přesunu k nákupnímu centru (resp. něčemu velikosti Jednoty), jsem poplašil paní na přechodu. Nebrzdil jsem zřejmě dost s odstupem, jak Švédi dělají (Švédi zatím dle zkušeností jezdí dost ostře anebo až neuvěřitelně ohleduplně – jako např. uhýbají, když je předjíždíte apod.). Paní vlastním tělem chránící své dítě jedoucí! po přechodu na kole strnula, nahodila drsný výraz uprostřed přechodu, přiostřila zrak a váhala, zda ji vidím, protože jsem byl tak daleko, že na mě neviděla. Fascinovaně jsem na ni hleděl a zastavil jsem koukaje, jak na mě hrozí, a něco (zřejmě švédsky) říká. Později zjištěno, Švédi asi můžou jezdit přes přechod na kole (u nás se to nesmí). Všiml jsem si, že jsou velmi milí, ale odtažití, povídají si, ale nenechají vás nic říct nebo domluvit, omlouvají se, ale, vzápětí působí rozčileně.

V obchodě jsem si koupil bezlepkové sušenky. Vlezl jsem dovnitř, vidíc sušenky, a ještě než můj mozek v hlavě asocioval slovo „bezlep..“ už vidím nápis „gluten-free“. Vyspělá země, říkám si.

S úspěchem jsem koupil mléko a sušenky. Nekoupil jsem papuče a sim kartu. Zatím jsem nenašel takové ty velké shopping centra, co známe my. Pokud tu jsou.

Zajel jsem se podívat kde sídlí má firma, zda se tam dá parkovat, po cestě vyfotil headquarter Sony Ericsson a jel dom :)

HQ Sony Ericsson

HQ Sony Ericsson

Dnes je červený den (nemám tucha, co to je). Je to svátek, chodí se v maskách. Nikoho v masce jsem neviděl.

Večer jsem odmítal nabídku práce business analytika co ČSOB. Škoda.

Nyní řeším, jak vzniká chyba 428B na mém BMW (deviace plnícího tlaku – velké turbo, plnící tlak příliš vysoký), pravděpodobně způsobená přečipováním a odstraněním DPF. Řízení turba to nezvládne uřídit, když se tomu naloží :)

Comments

Insert new comment