Výlet Göteborg

Author: Ivan Tichý | Last change: 2014-02-02 22:01:27

Čte se [jeteborg]. 250km tam, očumovat památky, geocaching, 250km zpět.

Odpadl jsem v pátek někdy v půl 10, takže jsem se probudil někdy v 4:45 ráno. Dal jsem novou baterii do auta, udělal si snídani, poflakoval se a v 10:00 vyrazil na výlet, třeba do Göteborgu. Na dálnici jsem zjistil, že je to 245km :) Njn., tak když už jsem vyrazil, nebudu to měnit. Jel jsem tam 130–140kmh, pokutu jsem nedostal. Limit tady je okolo 110–120kmh a určují jej cedule, víc ne. Švédi jezdí podle předpisů (rychlost). Ale jinak jsou trochu tataři ve smyslu „nyní jedu já“, zvlášť na kruháčích.

Dorazil jsem, napůl spící, někdy okolo jedné odpoledne, připraven podle průvodce jít na: Östra Hamngatan a poté přes Královský park k podivuhodné kašně. Udělal jsem pár fotek, svezl se místní tramvají, našel pár kešek, prošel jsem uličkami, podíval se do obchodního centra (zde valející se studenti na zemi), zkusil jídlo ve fast foodu za 100SEK.

Dostal jsem pokutu za parkování 400SEK, kterou neplánuji zaplatit.

Město je to krásné, jsou zde staré pěkné uličky, málo cizinců, dobré obchody a jídlo. Pár památek, které stojí za to vidět, dá se tu pohybovat tramvají. Ale určitě je lepší na to jít v létě.

Je tu zábavní park Liseberg!

Chtěl jsem toho napsat více, ale přepadla mě lenost a začal jsem do toho dělat ještě něco jiného.

Nejlepší na celém výletu byla stejně jízda autem, vyčistil jsem si hlavu.

EDIT: Nakonec jsem se dokopal k tomu napsat více. Cesta po dálnici příjemná, kafe na benzínce dobré. Průměrná spotřeba 8.7l/100km, je to kopcovité. Po cestě je možné vidět větrné elektrárny pěkně v řadě za sebou. Po příjezdu je viděl velké kolo z místního zábavního parku. V zimě se netočí. Je trochu problém s parkováním. Nechal jsem to někde na placeném parkovišti, zaplatil jen na chvíli, je to drahé. Botičku jsem nedostal, ale lístek za okno ano. Švédi asi botičky nedávají (doufám, že této věty nebudu litovat). Šel jsem směrem k Central station, což je vlakové nádraží. Je to tak pěkné, čisté, ale našel jsem tam houmlesáka (ale nesmrděl). Toalety jsou za peníze. Dále jsem šel okolo jedné geocache do obchodního centra na Östra Hamngatan, viděl válející se studenty po zemi. Prošel si obchody, viděl BMW na elektřinu (I3 apod). Najedl se ve fast foodu – zde upozorním, že je to drahé a je to s tácem. Tj. jdete si s tácem pro nějaké jídlo, jak v jídelně. Toalety zase za peníze – 5SEK. Poté jsem šel směrem nábřeží, pokochat se, viděl jsem super jachtičku – viz fotky. Poté zase nějaká geocache, procházka po malých uličkách, okukování zamrzlých říček, pokukopání po památkách – zde upozorním, že v centru, po stestě z Östra Hamngatan na Královský park je kruhová stavba, velmi stará, která sloužila jako obrana proti nájezdům zlých Dánů, okolo ní se rozrostlo město. A pak přišel Ivan (základní milníky, že). Pokochal jsem se parkem, vyfotil srnku, našel geocache. Nad parkem okolo univerzity jsou nádherné domy. Dále je pak muzeum, podivuhodná fontána a zábavní park. Tam už jsem ale nedošel, zebaly mě nožičky a bylo už šero. A taky se mi vybil telefon. Na černo jsem se svezl tramvají, která mě nečekaně vzala jinam, než jsem chtěl, vlastně na půl cesty k autu, tak jsem to pochopil jako náznak, že mám jet zpět. Došel jsem si k autu, pokochal se lístečkem od místní městské policie a raději zmizel.

Přidávám ještě fotky z okolí Lundu z předchozího výletu.

Fotky:

http://ivih.rajce.net/…1_Okoli_Lund

http://ivih.rajce.net/…-01_Goteborg

Comments

Míša on 2014-02-03 15:25:18 wrote:

Hmmmm, to jsem si početla. Věci kolem práce a auta jsou pro mě švédskou vesnicí, ale super.:)Ještě jsem zjistila, že počítám století stejně tak, jako Švédi…:D

Pedro on 2014-02-03 20:57:35 wrote:

Počkej, až ti za pár let přijde do Prahy upomínka, že jsi v Göteborgu v neděli 2.2.2014 nezaplatil pokutu :-)

Insert new comment